12 Mart 2015 Perşembe

YASEMİN GELDİM BEN..
Küçük bir kasaba içinde süper güçleri olan insanların var olduğunu yazsam
Her birinin ayrı ayrı dertleri ayrı ayrı hayatları var desem size ??

Peki birini görmek isteseniz ona siyah beyaz bakmayı tercih edermiydiniz, bilmem ne renk kazağının, o zarif gözlerinin rengini bilmekten vazgeçerim diye bilir misiniz ?
-Hayır mı !!
Ya o siyah beyazlar ile tam olarak görüyorsanız o zaman da hayır mı derdiniz,,,

Peki size bir kasaba anlatsam süper güçleri olan insanları yaşadığı, klasik bir dram ile başlayan ( Annesi ve kardeşleri yangında ölmüş bir genç ) üstüne üstelik festival filmi damgası yiyen bir filmden kopup gelmiş olan bu da yetmezmiş gibi sanki o ilk aşkımıza bakarken yaşadığımız ya da ilk cümlemizi söylerken hatırlayamadığımız heyecanımızdan eser bulamadığımız gözlerle izlediğimiz, sadece eskilerden kalan siyah beyaz ekranda görebildiğimiz bir kasaba...

Çok mu sıkıcı olurdu beee..

Senaryosunu benim yazdığım bir
SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ...
Evet
gayet sıkıcı, değil saatler harcanacak dakikalar bile harcamayacak bir senaryo olurdu

Amaaaaaa

Onur Ünlü yazınca öyle olmuyor işte;
hatta başrollerinde

Ali Atay
Demet Evgar
Serkan Keskin
Ahmet Mümtaz Taylan

Oynuyorsa çok başka oluyor.....
Çok..
..


Öyle bir film ki
" Sen Aydınlatırsın Geceyi "
İzlediğimiz zaman mutlaka içinde, ama az ama çok kendi parçamızı bulabileceğimiz bir film.
Kısaca küçük bir kasabada yaşayan duvarlardan geçen, hayaletlerin olduğu, devlerin okey oynadığı,ellerini silah olarak kullanan ya da bir el çarpması ile zamanı durduran, hiç bir zaman ölmeyen insanların yaşadığı bir kasabada yaşayan Cemalin hayatı konu.
Evet evet yanlış duymadınız bunların hepsi var filmde hatta ara ara "Mehmet Erdem"de sesi ile bize eşlik ediyor.
"Mreyte ya Mreyte"de unutmak elde değil tabi.

Film tam bir Onur Ünlü yapımı ağır çekim sahneleri, o her replikte aradığımız ince göndermeler ile, özelikle Orhan Gencebay-Ferdi Tayfur karşılaştırması inanılmaz bir edebiyat ruhu ile yorumlanıp bizim önümüze sunulmuş.

Filmi izlerken benim en çok dikkatimi çeken ise o kadar doğaüstü güçü olan insanın yaşadığı sorunları çözmek için elindeki güçlerin hiçbirinin yeterli olmaması hatta işleri daha bi karıştırması. Ama bunun da zerre farkında olmamaları.

İzlemeden önceki en büyük korkum Onur Ünlünün otosansüre takılmasıydı, yani film tarihinde yeni bir sayfa açan, şiirler yazan mizah yapan bu adamın diğer filmlerindeki çizgiyi o alışılmışa yakınlaştırması olurdu. Filmin başında siyah beyaz ekranda Ali Atayı görünce eyvah dedim. O hep izlemeye alıştığımız bir film daha mı, Ama yersizmiş endişelerim. Değil yakınlaştırmak bir başka çığır açan ırmağın kaynağı oluyor tabiri yerindeyse film.

Son olarak yazmak istediklerim ise o Onur Ünlü yapımı replikleri ile bize o naif duygularını esirgemediği için,,,
Sonsuz teşekkürler kendisine her ne kadar yoğun eleştirilere maruz kalsada Türk sinemasının son 10 yıldaki en iyi yapımlarından birini bize sunmuş..
Şunuda atlamamak gerekir Onur Ünlü kim ne derse desin Türkiye'ye birkaç beden büyük geliyor..

Fakat unutmayalım ki o eski soğuk çocukluğumuzun kışlarında annemizin ya da bilmem hangi yakınımızın bize verdiği giydirdiği, abimizden, babamızdan, amcamızdan, dayımızdan kalan bize birkaç beden büyük gelen paltoları ile ısınmadık mı biz ??

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ SİZİDE O BİRKAÇ BEDEN BÜYÜK GELEN İÇİNİZİ AYDINLATAN-ISITAN BİR ONUR ÜNLÜ FİLMİ OLMASI DİLEĞİ İLE
..........
.....
..
.